Eurojihad



sobota, września 10, 2005

Eurojihad - nauka w swiecie islamu

Miedzy zwolennikami histerycznej pani Fallaci i jej wersji swiata muzulmanskiego czesto krazy poglad, ze swiat islamu nigdy nic nie wynalazl a w najlepszym wypadku "tylko" uratowal dla Europy zdobycze antyku.
Oczywiscie jak zawsze i tu rzeczywistosc jest zupelnie inna. W dzisiejszych czasach naukowcy ze swiata muzulmanskiego pracuja podobnie jak ich koledzy z Europy, Ameryki, Azji czy Afryki i tak samo w ramach mozliwosci i srodkow pomagaja w rozwoju calego swiata. Ale zajmijmy sie historia.
Jak wiadomo rozkwit muzulmanskich panstw zupelnie zahamowal najazd Mongolow i wtedy doszlo do upadku nauki i kultury, ktore dopiero pozniej w pewnej mierze rozwijalo Imperium Otomanow. A co bylo przed tym ?
Nauka muzulmanska opierala sie na osiagnieciach wczesniejszych cywilizacji. W pierwszym stuleciu hidzry nastapil rozwoj kontaktow miedzy roznymi czesciami swiata muzulmanskiego, ktory pozwolil na wymiane doswiadczen i osiagniec.
Najbardziej znane sa osiagniecia z dziedziny matematyki. Zreszta po dzis dzien uzywamy terminow jak algebra czy arytmetyka wywodzacych sie z jezyka arabskiego.
Zainteresowanym polecam poszukac nazwisk Al-Birumi, Al-Uqlidisi, Omar Chajjam, Ibn Ruszd /Awerroes/ czy Nasir Ad-Din ad Tusi. Oczywiscie jest ich o wiele wiecej, ale jako przyklad matematycznych osiagniec tej kopiujacej i nigdy nic nie osiagajacej cywilizacji wystarcza.
Natepna dziedzina, w ktorej swiat muzulmanski mial sporo sukcesow byla astronomia. Z nazwisk mozna przytoczyc znow Al-Birumi, Nasir Ad-Din ad Tusi czy Ibn Al-Hajzam /Alhazem/. Prace ad Tusiego pomogly pozniej w rozwoju teorii heliocentrycznej Kopernika i innych europejskich uczonych.
Bardzo duzo osiagniec mial swiat muzulmanski w dziedzinie medycyny, gdzie uratowal antyczna wiedze i ja rozwinal. Jeszcze w XVI i XVII wieku na najlepszych uczelniach europejskich medycyne wykladano na podstawie dziel arabskich uczonych i na podstawie prac opierajacych sie o ich badania. Najbardziej znanym uczonym jest w tej dziedzinie byl Ibn Sina znany raczej jako Awicenna, do innych bardzo waznych naleza Ibn Zuhr /Avenzoar/, ar Rhazi /Rhazes/ czy an-Nafis.

Czytaj Dalej ...